Nye innsparinger i revidert budsjettforslag

Rådmannens forslag til endringer i budsjett 2009 og økonomiplan frem til 2012 er nå offentlig. Med bakgrunn i den økonomiske situasjonen foreslås det nye innsparinger og inntektsøkninger i tillegg til det som allerede er vedtatt.

Skole og senterdrift er de områdene hvor det foreslås størst budsjettreduksjoner.

- Med dette følger vi opp bystyrets vedtak fra desember om å komme tilbake med justeringer i budsjettet i forhold til utviklingen i den økonomiske situasjonen, sier rådmann Gisle Dahn.

Usikkerheten i økonomien nasjonalt og internasjonalt påvirker også kommuneøkonomien. For Sandefjords del er de to viktigste faktorene at rentene faller og utgiftene til sosialhjelp øker mer enn tidligere forventet.

Behov for omstilling

Investeringer i nytt sykehjem og nye botiltak medfører behov for omstilling, og bystyret vedtok i desember flere innsparingstiltak. Rådmannen foreslår nå å fremskynde noen av disse, samt flere nye tiltak.

- Vi foreslår innsparinger og avgiftsøkninger innenfor flere av kommunens tjenesteområder, men hovedtyngden ligger innenfor skole og senter- og kafeteriavirksomheten. Bakgrunnen er at Sandefjord har et høyt ressursbruk innenfor disse områdene sammenlignet med andre kommuner, sier Dahn.

I sum vil innsparingene i skolen med dette forslaget ugjøre fire millioner i 2009, 10 millioner i 2010 og 13 millioner de påfølgende årene. Rådmannen foreslår at vedtatte reduksjoner i aktiviteten på kommunens sentere og kafeteriadriften iverksetter allerede i år. Budsjettreduksjonene innenfor området aktivisering av eldre og funksjonshemmede vil utgjøre seks millioner kroner årlig fra 2010.

Det foreslås også å øke parkeringsavgiftene.

Fortsatt godt tilbud

- Innsparingene vil, hvis de blir vedtatt, medføre reduksjon av kvaliteten på flere av tjenestene våre. Men vi vil fortsatt tilby innbyggerne våre et godt tjenestetilbud, sier Dahn.

Det illustreres ved at kommunens utgifter til grunnskolen og aktivisering av eldre og funksjonshemmede i så fall forventes å bevege seg ned mot gjennomsnittet for sammenliknbare kom­muner, mens driften av det nye sykehjemmet vil medføre at utgifter til pleie- og omsorg vil bevege seg opp mot gjennomsnittet. Økte parkeringsinntekter vil gjøre at satsene blir lik nivået i mange kommuner på tilsvarende størrelse.

Behandling

Forslag til endringer i budsjett og økonomiplan skal behandles i formannskapet 25. februar og i bystyret 26. februar. Saksfremlegg med fullstendig oversikt over foreslåtte tiltak, samt vedlegg til saken kan lastes ned fra linkene på høyre side.

Sist oppdatert: 03.03.2009
 

   Sandefjord kommune, postboks 2025, 3202 Sandefjord | Besøksadresse: Sandefjordsveien 3 | Telefon: 33 41 60 00 | E-post: sentraladm@sandefjord.kommune.no