527 nye sandefjordinger i 2024

Sandefjord kommune vokste med 0,8 prosent i 2024. Det betyr at vi fikk 527 nye innbyggere gjennom fjoråret. Dette utgjør en befolkningsvekst på nivå med landsgjennomsnittet. 

– Det er veldig bra at vi har en positiv befolkningsutvikling i Sandefjord. Med lave fødselstall og en aldrende befolkning, er vi avhengig av nye innbyggere for å utvikle kapasiteten vår spesielt i helse- og omsorgssektoren, sier kommunedirektør Bjørn Gudbjørgsrud. 

Statistisk sentralbyrå la nylig fram statistikk for befolkningsutviklingen i Norge i 2024:  Befolkninga steig med 44 100 i 2024  

Tallene viser at befolkningen i Norge vokste med 44 137 personer i fjor. Vi hadde et lite fødselsoverskudd på 9 771, men hoveddelen av befolkningsveksten er knyttet til innvandring – i hovedsak fra Ukraina. Antallet ukrainske statsborgere i Norge har økt med nesten 8000 på tre år.

Sandefjord hadde et lite fødselsunderskudd i fjor. Det ble født 551 nye sandefjordinger i fjor, mens det døde 555. Nettoinnflyttingen, som inkluderer både innvandring og innenlandsk flytting økte med 531, slik at folkeveksten i kommunen endte på 527. Blant Vestfold-kommunene vokser Sandefjord nest mest. Bare Tønsberg hadde en litt større økning i befolkningen enn Sandefjord i 2024.

Statistikk som viser befolkningsutviklingen i Vestfold i 2024.  - Klikk for stort bildeSandefjord vokste med 527 innbyggere i 2024. Sammen med Tønsberg ligger vi et godt stykke over de andre Vestfold-kommunene. SSB

Det er flere faktorer som påvirker befolkningsutviklingen som fødselstall, innvandring og levealdersutvikling. Prognosene fremover viser lav vekst og en aldrende befolkning i Norge. Det betyr at konkurransen mellom kommunene om både arbeidskraft og innbyggere er økende. Blant de tingene kommunen kan påvirke er boligbyggingstakten og arbeidsplassveksten spesielt viktig. 

Graf som viser negativ utvikling i boligbyggingen.  - Klikk for stort bildeByggenæringen sliter for tiden - også i Sandefjord, viser statistikken over igangsatte og fullførte boligprosjekter de siste årene. SSB

 

– Det er bekymringsfullt at byggenæringen sliter i hele landet. Det er svært viktig at vi får fart på denne bransjen igjen og at kommunen klarer å tilrettelegge arealer for boligutbygging, spesielt i sentrumsnære områder, sier Gudbjørgsrud.