Gjennom sommermånedene har ansatte i Sandefjordbibliotekene jobbet i herdig med å forberede flytting av Stokke bibliotek.
I forbindelse med den politiske beslutningen om å bygge omsorgsboliger hvor også nytt bibliotek skal plasseres, er det gamle rådhuset i Stokke i ferd med å tømmes.
Les mer om hva som ble vedtatt
Her skal det bli nytt midlertidig bibliotek i Stokke sentrum. De ansatte i Stokke bibliotek er på befaring.
Åpner i oktober
Stokke bibliotek vil få en midlertidig plassering i Fredrik Stangs gate 1, for mange kjent som vinmonopolets gamle lokaler i Stokke sentrum. Sandefjord kommune har inngått leiekontrakt med Fredrik Stangs gt 1 AS i første omgang frem til 2029.
Mens bøker pakkes og rådhuset tømmes, vil det gamle biblioteket holde stengt fra 1. september.
Blir et godt sted å være
Biblioteksjef Camilla Svendsen gleder seg til å invitere til åpningsfest i oktober!Det jobbes for fullt for å klargjøre de nye bibliotekslokalene, for det er mange fasiliteter som skal på plass for å drifte et bibliotek.
– Vi samarbeider godt med gårdeier som både lytter og tar hensyn til behovene vi har, sier biblioteksjef Camilla Svendsen som er veldig fornøyd med samarbeidet. For det er ganske annerledes å legge til rette lokaler for et bibliotek enn et vinmonopol!
Det nye biblioteket vil få en del mindre areal enn det gamle i rådhuset, men tilbudet til innbyggerne blir vel så bra. Det blir lyse og fine lokaler som gir godt dagslys, til glede for alle som vil sette seg ned med dagens aviser eller ha en gode lesestund for seg selv.
Studenter får arbeidsplasser, og det blir tilgjengelig publikums-pcer med tilgang til internett og kopiering.
Bokhyllene skal fylles godt opp med aktuell og inspirerende bøker, og finner du ikke boka du leter etter vil publikum fortsatt kunne bestille bøker fra Andebu, Sandefjord eller andre steder i landet. Med boktransporten sendes bøker mellom folkebibliotekene og gjør litteraturen tilgjengelig for alle.
En viktig møteplass i sentrum
Biblioteket er en viktig møteplass for innbyggerne i Stokke. Her er alle hjertelig velkommen, og mange bruker dette som sitt faste sted for å lese, ta en kaffekopp og prat.
– Vi får en liten scene hvor vi kan ha enkle litteraturarrangementer, og det blir en fin boltreplass for de minste barna. Det blir plass til verkstedaktiviteter i helgene for familier, og for barna etter skoletid, forteller Svendsen. Nå som vi kommer nærmere Stokke Frivilligsentral kan vi samarbeide tettere om barna og ungdommene, og sammen gi et godt tilbud til dem midt i Stokke sentrum.
De røde bokhyllene består
Det er Vari arkitekter som har tegnet opp en ny planløsning med møblering og fargevalg. Både arkitektene og biblioteket er opptatt av gjenbruk. Her vil det bli en miks av gammelt og nytt i en lun og inviterende atmosfære, som vil appellere både til barn og voksne.
Innbyggerne kommer til å kjenne igjen de ikoniske røde bokhyllene fra det gamle biblioteket, som nå vil komme frem på en helt ny måte i nytt lokale.
Skisse av hvordan lokalene vil se ut med de røde bokhyllene og en liten scene.Inviterer til åpningsfest
– Vi gleder oss til å invitere innbyggerne til et nytt bibliotek i oktober, og vi skal invitere til åpningsfest når dato for å låse opp dørene er klart, smiler en fornøyd biblioteksjef.
Mens vi venter på nytt bibliotek er det noe praktisk informasjon som er viktig å få med seg:
- Fra 1.september stenger det gamle biblioteket i rådhuset.
- Meråpent bibliotek i Stokke vil være stengt frem til nytt bibliotek åpner. Du kan fortsatt benytte meråpent bibliotek i Andebu og Sandefjord i denne perioden.
- Alle lånere som har henteavdeling i Stokke vil i september og frem til åpning i oktober få henteavdelingen i Sandefjord.
- Du kan ikke reservere bøker fra boksamlingen i Stokke i perioden det er stengt. Det er fortsatt en god tilgjengelig boksamling i Andebu og Sandefjord hvor du kan reservere bøker.
- Du kan fortsatt levere lånte bøker i innkastet på utsiden av biblioteket i rådhuset.
- Nytt bibliotek åpner i Fredrik Stangs gt 1 i oktober, endelig dato for åpning vil bli annonsert.