Ivaretar elever etter voldshendelse

Det er bekreftet at gutten som ble alvorlig såret etter en voldshendelse torsdag, er elev ved en av kommunens ungdomsskoler. Selv om hendelsen fant sted utenfor skoletid og skolens område, gjør den sterkt inntrykk på elevene. 

Kommunalsjef Kristin Flåtten - Klikk for stort bildeDet er viktig å stille opp for ungdommene våre når slike alvorlige hendelser rammer nærmiljøene våre, sier kommunalsjef, Kristin Flåtten Sandefjord kommune

– Dette er en rystende, alvorlig og veldig trist sak, og våre tanker går til den sårede gutten og hans nærmeste, sier kommunalsjef for kunnskap, barn og unge, Kristin Flåtten. Hun forteller at en viktig oppgave for skolen nå, er å ivareta de andre elevene på skolen. 

– Klassene på skolen ble tidligere på dagen informert om hendelsen. På slutten av skoledagen var igjen elevene samlet. Her var skolens ansatte og ansatt fra psykisk helse til stede for å ivareta reaksjoner og spørsmål fra elevene, forteller Flåtten. 

Skolens ledelse har hatt tett dialog med kommunens kriseteam og psykisk helse for barn og unge. Rektor har også sendt en melding hjem til foresatte hvor hun oppfordrer dem til å snakke med sine ungdommer om den informasjonen skolen har gitt dem. 

Flåtten sider at kommunen legger ned mye innsats for å forebygge vold og kriminalitet i ungdomsmiljøer.
– Dette gjøres i tett samarbeid med politi, videregående skoler og aktuelle kommunale tjenester. Politiet deltar jevnlig på møter med rektorene hvor dette er tema, sier Flåtten.