Røde Kors, med god hjelp fra elever ved Stavern folkehøgskole stilte som markører under øvelsen.
Eivinn Ueland
Rundt 60 ansatte fra kommunen deltok, sammen med nødetater og viktige samarbeidspartnere. Røde Kors stilte med markører og betydelige frivillige ressurser, og Omsorgsberedskapsgruppa i Sanitetsforeningen bidro med omsorgsoppgaver knyttet til drift av evakueringssenter.
Simulert flyulykke
Det var stor realisme med skadede og sjokkerte "passasjerer" som måtte tas godt hånd om.
Eivinn Ueland
Scenarioet for øvelsen var en simulert flyulykke ved Sandefjord lufthavn Torp. Deltakerne trente på realistiske situasjoner og krevende beslutninger, hvor passasjerer og pårørende skulle håndteres som om hendelsen var reell.
– Dette var en omfattende og grundig øvelse der mange brikker skulle falle på plass samtidig. Det viktigste for oss er å sørge for at kommunen har en trent beredskapsledelse som kan skape oversikt, ta riktige beslutninger og ivareta mennesker i sårbare situasjoner, sier beredskapsrådgiver i kommunen,Thor Henry Thorød.
Sykehuset i Vestfold, politiet, Heimevernet og flere av kommunens tjenester deltok aktivt gjennom hele øvelsen.
Trente på flere kjernefunksjoner
Kommunen trente spesielt på beredskapsledelse, styrket bemanning ved legevakten og etablering og drift av evakueringssenter
– Vi må være forberedt på å håndtere mange mennesker raskt og forsvarlig. Derfor er slike øvelser nødvendige. Det handler om å skape trygghet – både for innbyggerne og for de ansatte som skal stå i dette dersom noe alvorlig skjer, forklarer Thorød.
Han trekker også fram samarbeidet med frivilligheten som avgjørende:
– Røde Kors og Omsorgsberedskapsgruppa i Sanitetsforeningen er helt sentrale i denne typen hendelser. Innsatsen deres gjør øvelsene mer realistiske, og i en reell situasjon er de uvurderlige samarbeidspartnere.
En viktig del av Totalforsvarsåret
Øvelsen 18. mars er én av flere øvelser i løpet av 2026. Målet er tydelig: å styrke lokal og nasjonal beredskap gjennom samhandling, trening og felles forståelse for roller og ansvar.
På evakueringssenteret ble "passasjerenes" tilstand og behov kartlagt.
Eivinn Ueland