Si din mening om plassering av skoler

Endring av skolestrukturen for «gamle Sandefjord» har blitt diskutert og utredet siden 2016. Saken var oppe i kommunestyret i juni. Der ble det vedtatt at tomtealternativene Høgenhall, Gokstad, Breidablikk og Nybyen/Jotun skal utredes videre.

Politikerne i Sandefjord har bestemt at vi skal lete etter tomter der det kan bygges nye skoler i sentrum og øst i Sandefjord. Det er snakk om skoler som kan romme elever som i dag har Sande, Byskolen, Unneberg, Helgerød og Gokstad som sine nærskoler. Tomtene må være store nok for skoler med 500 - 600 elever.

Kommunestyret fattet 16. juni vedtak om at tomtealternativene Høgenhall, Gokstad, Breidablikk og Nybyen/Jotun utredes videre, med tanke på gjennomførbarhet, økonomi, og andre konsekvenser.
Les hele vedtaket fra kommunestyret

Det er utarbeidet fire kart som viser kombinasjoner av tomtealternativene:

Ny skole på Breidablikk og Gokstad (2a):

Alternativ 2A Ny skole på Breidablikk og Gokstad - Klikk for stort bilde

 

 

 

 

 

 

 

 

Ny skole på Breidablikk og Høgenhall (2b):

Alternativ 2B Ny skole på Breidablikk og Høgenhall - Klikk for stort bilde

 

 

 

 

 

 

 

 

Ny skole Nybyen/Jotun og Gokstad (5a):

Alternativ 5A Ny skole Nybyen/ Jotun og Gokstad  - Klikk for stort bilde

 

 

 

 

 

 

 

 

Ny skole Nybyen/Jotun og Høgenhall (5b):

Alternativ 5B Ny skole Nybyen/ Jotun og Høgenhall - Klikk for stort bilde

 

 

 

 

 

 

 

 

I kartene er nye og eksisterende skoler vist med symbol og navn. Boliger er vist med forskjellig farge ut fra hvilken skole som ligger nærmest (nærskolen). Her kan det forekomme feil, men kartene gir en god pekepinn på skolenes «nedslagsfelt».

Se kart over de nye tomtealternativene 

I hvert kart er det en tabell som viser antall skolebarn og gjennomsnittsavstand til skolene. Avstanden er beregning ut fra alle boliger og avstand til den nærmeste skolen. Antall skolebarn er basert på befolkningsdata fra januar 2025, og viser hvor mange elever som får de forskjellige skolene som sin nærskole. I tabellen er alle barneskolebarn tatt med, selv om en del barn går på privat skole eller har annet tilbud. Antall barn er derfor noe høyere enn det reelle tallet vil bli.

Elever som rekker opp hånda i et klasserom - Klikk for stort bilde Syda Productions

 

Hva tenker du? Vi vil gjerne ha dine innspill

Forslagene er nå ute på høring, noe som betyr at både berørte skoler, foreldreutvalg og andre er invitert til å komme med sine innspill. Også innbyggere flest med interesse for skolestruktur er velkommen til å komme med sine merknader til alternativene. Frist for innspill er satt til 1. oktober 2025.

Send innspill til post@sandefjord.kommune.no eller i posten:

Sandefjord kommune 
Eiendomsseksjonen
Postboks 2025 
3202 Sandefjord

Hva skjer videre?

Innspillene vil bli vurdert etter høringsfristen. Høsten 2025 blir det lagt frem ny sak med anbefaling om fremtidige skolestruktur og valg av tomter for sentrum og øst. 

Når kommunestyret har besluttet hvilke tomter det skal bygges nye skoler på, vil det bli igangsatt arbeide med regulering. Parallelt med reguleringsarbeidet for skoletomt(er) vil det bli en egne prosesser som omhandler nedleggelse av skoler.

Les mer om ny skolestruktur, tomter og planer