Kommunestyret i Sandefjord kommune har vedtatt en fordelingsnøkkel for kostnader tilknyttet Vallø RA, sammen med Tønsberg og Færder. Dette gir grunnlag for utvidelsen av avløpsrenseanlegget på Vallø, som skal ta imot og behandle avløpsvann fra både Sandefjord og Færder. Utvidelsen skal stå klar innen 2032 og vil bidra til betydelig reduksjon av nitrogenutslipp til Oslofjorden.
Kommunene i Vestfold har fått pålegg om å etablere løsninger for nitrogenfjerning av avløpsvann innen utgangen av 2031. Sandefjord kommune har to avløpsrenseanlegg med krav om nitrogenfjerning: Vårnes Renseanlegg og Sandefjord Renseanlegg.
I september vedtok Vestfoldkommunene Tønsberg, Færder og Sandefjord at det skal bygges to regionale anlegg for nitrogenfjerning: ett på Vallø i Tønsberg og ett på Falkensten i Horten. For Sandefjord betyr dette at avløpsvannet som i dag går til Vårnes Renseanlegg, skal overføres til Vallø (Tønsberg Renseanlegg IKS). Sandefjord Renseanlegg vil fortsatt være i drift og skal utvides med nitrogenfjerning for å håndtere øvrige avløpsmengder fra kommunen.
Les også: Renseanlegg for fremtiden
La frem forslag til kostnadsdeling mellom kommunene
En arbeidsgruppe bestående av representanter fra Tønsberg, Færder og Sandefjord kommuner, Tønsberg renseanlegg og Asplan Viak har utarbeidet et forslag til kostnadsdeling mellom kommunene. Kostnadsdelingen er basert på de prinsippene som ble presentert i kommunestyresakene om konseptvalg for nitrogenfjerning i september 2025.
Les hva som ble vedtatt i kommunestyret i september
Følgende hovedprinsipper er lagt til grunn for arbeidsgruppas forslag:
- Det lages 2 fordelingsnøkler; én for drift og én for investering
- Summen av de to fordelingsnøklene skal gi alle tre kommuner lik prosentvis endring av totale utgifter. Låneutgifter fordeles etter en omforent fordelingsnøkkel
- Driftsutgifter fordeles etter tilført avløpsmengde
Enstemmig vedtatt i Sandefjord kommune
Arbeidsgruppens forslag ble enstemmig vedtatt i kommunestyret 18. desember.
Forslaget hadde fra før blitt vedtatt enstemmig både i hovedutvalget for miljø- og plansaker og i formannskapet. De folkevalgte kommenterte at de synes dette er en utfordrende sak, som kan være vanskelig å forstå, men de var godt fornøyde med hvordan dette har blitt løst.
– Her var vi usikre på hvordan vi skulle komme i mål, men metodikken man har valgt å bruke fungerer veldig godt. Administrasjonen har løst dette på en god måte, sier Bjørn Orerød (AP). – Ved å samle det på Vallø sikrer vi at vi får avløpet ut på dypt vann, og det er det viktigste for fjorden.
Fordelingsnøklene for drift vil gjelde fra nitrogenrenseanlegget er satt i drift, mens fordelingsnøkkel for investering skal gjelde fra 1.1.2026.
– Dette er en god fordelingsnøkkel, sier Yllka Neziri (H). Her deler vi risikoen med de andre kommunene og vil oppnå en kostnadseffektiv og miljømessig robust løsning, som vi ikke ville fått til om vi skulle gjort dette alene.
Avstemming i kommunestyret– Det er snakk om store risikomarginer, sier kommunalsjef for Miljø og plansaker Sindre Væren Rørby. – Det ligger litt i regnestykket at hvis vi skulle bygget dette alene, ville vi tatt hele risikoen selv. Vi må også huske at Vestfjorden er veldig sårbar og det kan komme ytterligere rensekrav til denne stille delen av fjorden. Hvis det skjer, slipper vi å bære de kostnadene alene.
Kommunalsjefen er trygg på at det er tatt riktige valg i denne prosessen, og sier seg godt fornøyd med den prosessen vi har hatt med de andre kommunene. Alle har samme interesse om å få best mulig resultat for miljøet, billigst mulig.
Les vedtaket om kostnadsfordeling:
Nytt regionalt renseanlegg driftsklart innen 2032
Saken har samtidig blitt vedtatt i kommunestyrene i både Tønsberg og Færder kommune.
Det er forventet å bruke tre år på planlegging, og tre år på å bygge det nye renseanlegget på Vallø, slik at det står driftsklart innen januar 2032. Vårnes renseanlegg legges ned og erstattes av en pumpestasjon.
Oppgradering av Sandefjord renseanlegg
Samtidig som vi etablerer et regionalt renseanlegg, oppgraderer vi Sandefjord renseanlegg slik at det kan bidra til å redusere nitrogenutslipp til Oslofjorden. Ett anlegg ville krevd omfattende overføringsledninger og pumpestasjoner, noe som er dyrt og lite bærekraftig.
Les også: Renseanlegg for fremtiden
Kommunestyret har derfor vedtatt å utvide Sandefjord renseanlegg med nitrogenfjerning, mens Vårnes skal knyttes til et nytt regionalt anlegg i Tønsberg. Dette gir en robust løsning for fremtidig vekst og reduserer risiko ved drift.
Løsningen gir Sandefjord kommune stordriftsfordeler for Vallø-anlegget, samtidig som vi beholder lokal kapasitet på Enga for hoveddelen av avløpsvannet.