Innfører røykeforbud på lekeplasser og idrettsanlegg

Fra 1. januar 2026 blir det forbudt å røyke på alle offentlige lekeplasser og utendørs idrettsanlegg. Målet er å beskytte barn og unge mot passiv røyking.

Lekeplass i lav sol. - Klikk for stort bildeFra nyttår blir det forbudt å røyke på lekeplasser og idrettsanlegg, for eksempel på lekeplassen i Bugårdsparken. Øyvind Rotnes

Røykeforbudet som gjelder fra 1. januar 2026 gjelder på områder der allmennheten har adgang, som kommunale lekeplasser og idrettsanlegg. Private lekeplasser i borettslag eller sameier, som ikke er åpne for alle, er unntatt. Forbudet omfatter både vanlige tobakksvarer og e-sigaretter/vape. 

Helsedirektoratet understreker at hensikten er å skape trygge og røykfrie miljøer for barn og unge. 

Eksempler i Sandefjord

Ett eksempel på hvor det blir helt røykfritt fra nyttår er Bugårdsparken. Det gjelder lekeplassen, treningsparken, sandbanene og alle utendørs idrettsanlegg. 

Også uteområdene rundt Bugården ishall og Sandefjord svømmehall omfattes av forbudet, inkludert parkeringsplasser og innganger.

Ansvar

Kommunen og idrettslagene som eier eller drifter anleggene, skal følge opp reglene. 

Personer som røyker på disse stedene, kan bli bedt om å slutte eller forlate området.